Izmos Filozófus

inkább kiírom magamból

Infláció? Átb@#!nak és Te is ezt akarod!

2019. január 28. 17:48 - Izmos Filozófus

Az infláció az uncsi definíció szerint a pénz romlása.

Hogyan alakult ez ki?

Régen, amikor a király megnyerte a háborút, ott állt a zsoldosok előtt és mondta, hogy “Köszi”. Azok csak nem akartak elmenni.. Kínosan benézett a kincstárba és látta, hogy üres. Ebből így baj lesz, gondolta. Gyorsan odaszólt a kincstárnoknak, hogy “Nyomtassanak egy kis pénzt, mert kurvagyorsan ki kell fizetni a zsoldosokat.”

tumblr_nrretla1te1r745vdo4_500.gif

A zsoldosok nem tudták (vagy nem érdekelte őket), hogy azt a pénzt most nyomtatták. Átvették és elkezdték elkölteni. Ez 1-2 év alatt lecsorgott a gazdaságba. Amikor néhány évvel később megkérték a lovászt, hogy patkolja meg a szokásos 50-ért a lovat, ő csak azt mondta, hogy már neki is van 50, inkább nézi tovább a Barátok Közt-öt...100-ért megcsinálja.

Tehát, ha többet keresünk és többet is költünk, közben ugyanazt esszük, akkor infláció van.

Csakhogy ma az inflációt nem “tudjuk”, hanem “megmondják”.

Ugyanis nagyon sok pénz múlik azon, hogy mennyi is a hivatalos infláció.

Mi függ az inflációtól?

  • MNB alapkamat - A monetáris tanács havonta összeül és eldönti, hogy emel-e kamatot. Jegyzökönyvek itt.
  • Állampapír - pl. Prémium Magyar Állampapír, lásd “Nyilvános ajánlattétel”: - A kamatbázis megegyezik a megállapítás évét megelőző naptári évre vonatkozóan a Központi Statisztikai Hivatal által közzétett éves átlagos fogyasztói árindex-változás százalékos mértékével.
  • Lakossági hitelek kamata - Olvasd el figyelmesen a bankok ÁSZF-ét.
  • Közbeszerzési vagy bérleti szerződésekben sok helyen az inflációkövetési kitétel: emelünk, ha van infláció.
  • Nyugdíjak mértéke

Na de ki mondja meg, hogy mennyi az infláció?

Igen, a KSH. Itt.

Hogyan?

Összeállítanak egy fogyasztói kosarat, számolnak, megmondják, hogy az a laptop nem is lett drágább, hanem olcsóbb. Az albéret árak sem emelkednek országosan, mert a kihaló falvakban mégiscsak csökken..tehát az átlag szépen kijön úgy, hogy éppen jó. 

És most jön az átszabás...

Ha én vagyok az állam, akkor hiába kerül minden többe. Ha mondjuk megkérem a KSH-t, hogy fogalmazzon ügyesen, akkor sokkal kevesebbet kell fizetnem az állampapirok után. Az intézményeim is kevesebb hitelt fizetnek vissza, a kisemberek hitelkamata is kedvezőbb és az üzemeltetési szerződésekben is kevesebbet kell emelni.

Aki próbál a pénzéhez jutni, az persze érzi, hogy mire megkapja, már kevesebbet fog tudni költeni belőle, de hát mit tud tenni?

Ha állampapírt vettél, akkor is jó kevés kamatot kapsz. Hol reklamálsz?

...amit Te is akarsz

Akinek hitele van, az kussol. Aki tartozik, az kussol. Ki a legnagyobb adós? Az állam.

Az állam kussol.

Az állampapír az állam adóssága. Ha kölcsönadsz az államnak, akkor ő kiállít egy “tartozok neked papírt” = állampapír, amire kamatot fizet. És ki mondja meg, hogy mennyi kamatot fizet rá? Hát ő maga! x% fix + az elmúlt fél-1 éves infláció átlaga... tehát minél később ismeri be az állam, hogy van infláció, annál több pénzt nem fizet ki.

A párnád alatt (vagy a bankszámládon minimál kamattal) tartott pénzed is szép lassan veszít az értékéből. Veszít, mert nem kapsz érte annyi javat, mint 5 éve. ( Közben megjegyzem, hogy a “Laza monetáris politika/Quantitative easing” fedőnév alatt ment a pénznyomtatás, amiből a zsoldosokat fizették...ez a pénz már a piacon van.) 

Konklúzió

Összességében nehéz lehet a valódi inflációt meghatározni. Ugyanaz a kategóriájú telefon ára hogy változott az elmúlt 5 évben? Az alberéletárak az ingatlan-árak miatt szálltak el, vagy az Airbnb miatt? Vagy volt infláció? Ennek kiszámítása egy külön szakma, amit biztosan nagyon okos emberek végeznek..azonban ne felejtsük, hogy melyik szereplőnek mi az érdeke.

Én a saját buborékomból azt látom, hogy minden drágább és mindenki többet is keres. Nem dolgozik többet és csak a technológiai fejlődés miatt él jobban. Számomra erős inflcáió van.

Tudjuk, hogy nem annyi az infláció és szándékosan torz adatokból dolgozunk? A nagy kérdés, hogy jó-e ha mindenki félrevezető adatok alapján építi fel a világképét? Nem lesz-e meg ennek a böjtje?

One more thing..

Ha az infláció 3.5% és a tervezett GDP növekedés 3%, akkor ez biztosan növekedésnek számít? (forrás: -> 2018. 12. 20. Inflációs jelentés (2018. december)

Szólj hozzá!

A bejegyzés trackback címe:

https://izmosfilozofus.blog.hu/api/trackback/id/tr3114594238

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása